Psychoterapia – o co w niej chodzi i jak ją rozumieć? Cz. 1

1 października 2019

Psychoterapia to coraz popularniejsza i chętniej wybierana forma profesjonalnej pomocy psychologicznej z której może skorzystać każdy kto poczuje taką potrzebę. Jej dostępność cieszy, a  korzyści płynące z jej  praktykowania są bezcenne.

Mogę śmiało powiedzieć, że niejednokrotnie usłyszałam od klientów, że ich wyobrażenia na temat terapii przed jej rozpoczęciem były mgliste i rozmyte. Nie wiedzieli czego mogą się spodziewać oraz co wniesie ona w ich życie. Mimo to podejmowali decyzje o tym, by zadzwonić, umówić się i spotkać. Wraz z tym krokiem wkraczali na nieznaną dotąd drogę odkrywania siebie na nowo.

Będąc jej entuzjastką podejmę próbę przyjrzenia się temu bliżej, być może moje osobiste rozumienie psychoterapii okaże się Tobie pomocne w trakcie podejmowania decyzji o rozpoczęciu własnej. Nim przejdę do rzeczy pragnę zaznaczyć, że to co tu przeczytasz będzie wypadkową moich własnych przemyśleń i podejścia, z którym utożsamiam się w swojej pracy.

Psychoterapia w ujęciu humanistycznym

  • Istotą podejścia humanistycznego jest założenie, iż człowiek ujawnia naturalną, wrodzoną tendencję do podtrzymania życia, rozwoju i samoświadomości, kierując się przy tym własnymi doświadczeniami (Rogers określał tą siłę mianem tendencji aktualizacyjnej, Goldstein i Pearls samoaktualizacją).
  • Przyczynę wszelkich trudności upatruje się zaś w zablokowaniu potencjału życiowego i niezdolności do realizacji własnych potrzeb.
  • W terapii kładzie się szczególny nacisk na wewnętrzne doświadczenie „tu i teraz” polegające na byciu świadomym własnych myśli, emocji, reakcji cielesnych oraz doznań zmysłowych w danej, niepowtarzalnej chwili bez kurczowego trzymania się przeszłości i niecierpliwego patrzenia w przyszłość.
  • Przeszłość i przyszłość są obecne w trakcie trwania terapii. Do przeszłości sięgamy po to by odczytać jaki sens i znaczenie klient nadaje minionym doświadczeniom, przyszłość zaś to swoistego rodzaju mapa rozpoznanych przez niego pragnień, potrzeb, tęsknot czy dążeń.
  • Istotą psychoterapii jest stworzenie przestrzeni klientowi do doświadczania siebie w całości. Zmiana zaś nie polega na staniu się kimś „NOWYM-INNYM” lecz na zaakceptowaniu tego kim się jest.
  • Z tego też powodu jako terapeuta wyzbywam się bycia ekspertem na rzecz towarzyszenia klientowi, wspierania go w byciu sobą i odkrywaniu świata wewnętrznych przeżyć.

Oznacza to zatem, że to NIE JA jako terapeuta, ale TY jako klient wiesz najlepiej, gdyż droga ku zmianie prowadzi przez CIEBIE. Terapeuta służy pomocą, aby tę drogę odnaleźć.

  • „W terapii najważniejsza jest relacja – to ona uzdrawia”. Podczas spotkania z empatycznym, rozumiejącym i akceptującym terapeutą jako klient masz bowiem szansę dostrzec siebie inaczej. Możesz spojrzeć na swoje dotychczasowe doświadczenia z innej perspektywy, zrozumieć gdzie tkwią źródła pojawiających się kłopotów, co kieruje Twoim zachowaniem, a co blokuje Cię przed podjęciem innego bardziej konstruktywnego i rozwojowego dla Ciebie.
Jesteś u nas pierwszy raz?
Poznaj naszych specjalistów Jak pomagamy?


Potrzebujesz pomocy w wyborze specjalisty? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Śródmieście

ul. Marszałkowska 18 lokal 12
00-590 Warszawa
(wejście na podwórze przy Marszałkowskiej 18, klatka 2, lokal 12)

Godziny pracy recepcji:

poniedziałek: 9:00-21:00
wtorek: 9:00-21:00
środa: 9:00-21:00
czwartek: 9:00-21:00
piątek: 9:00-21:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne