Warsztaty dla par w nurcie EFT (Emotionally Focused Therapy) Q&A

9 listopada 2021

Katarzyna Bialik, psychoterapeutka pracująca z parami w nurcie Emotionally Focused Therapy (EFT) odpowiada na pytania dotyczące pracy w tym podejściu. W poprzednim tekście terapeutka przybliżała zagadnienie dotyczące psychoterapii par w nurcie EFT. Poniżej przeczytacie Państwo w jaki jeszcze sposób para może pracować nad swoją relacją przy pomocy terapeuty.

Czy poza terapią są jakieś inne sposoby na pracę nad relacją w nurcie EFT?

Jedną z form jaką proponuje EFT jest doświadczenie wynikające z udziału w warsztatach dedykowanych parom. Wyobraźmy sobie, że terapia to trening lub dobry kurs gotowania. Tymczasem warsztat to jednorazowe zajęcia z trenerem lub udział w spotkaniu z szefem kuchni. Rozumiemy, że podstawowa różnica dotyczy procesu. To, że trener personalny zaprezentuje ćwiczenia lub otrzymamy przepis na dobrą potrawę, nie oznacza, że będziemy rozwijać swoje umiejętności – do tego potrzebna jest motywacja, relacja, systematyczność etc. – proces.

Nie zawsze para jest gotowa na rozpoczęcie terapii, wtedy decyzja o wyborze warsztatu może okazać się dobrym punktem zwrotnym dla niej.   

Na czym polegają takie warsztaty? Co się podczas nich robi?

Program warsztatów jest inspirowany modelem, który opracowała dr Susan Johnson (więcej w książce pt. Hold Me Tight ®). Zapraszamy Pary do doświadczenia udziału w kilku ćwiczeniach, które mogą pomóc w budowaniu bezpiecznej i bliskiej więzi. Ćwiczenia te polegają na przeprowadzeniu kilku rozmów podczas, których para będzie mogła wykorzystać poznane metody i nauczyć się zwracać uwagę na aspekty, które szczególnie odpowiadają za budowanie więzi i poczucie bezpieczeństwa. 

Do kogo skierowane są warsztaty dla par?

Przede wszystkim zapraszamy pary, które czują się w nienajgorszej kondycji. Wyobrażam sobie, że doświadczenie kryzysu uniemożliwiłoby udział w strukturze warsztatu. Zatem warsztat przede wszystkim kierujemy do osób, które chciałyby rozwijać się w relacji, być może otrzymać kilka narzędzi do tego, jak budować bezpieczną więź, rozpoznać własny styl funkcjonowania w związku. Myślę również o parach, które z różnych względów nie mogą rozpocząć terapii np. logistycznych, ekonomicznych lub, gdy jeden z partnerów nie czuje wystarczającej gotowości. Uważam, że warsztat jest dobrym sposobem na oswojenie się z formą, jak i osobą terapeuty – bo kontakt będziemy mieli w grupie, więc niektórzy mogą się poczuć bardziej komfortowo. Zakładam, że uczestnicy to będą jednak odważni ludzie – decydują się zaryzykować, poświęcić czas, pieniądze i wykazać gotowość do pewnego eksperymentu. Dobrze, żeby potencjalny uczestnik  nie doświadczał napięcia na samą myśl o tym, że będę w grupie (choć niewielkiej) lub na myśl, żeby rozmawiać przez kilka godzin. Zapewniam, że zadbamy o higienę i balans między poszczególnymi rozmowami i komfort tych, którzy zdecydują się na owe ryzyko.  

Kto może się zgłosić na warsztat a kto powinien najpierw pójść do terapeuty par? 

Jeśli para znajduje się w kryzysie, doświadcza chronicznej eskalacji lub przeciwnie – pewnego odłączenia, to zdecydowanie sugerowałabym konsultację z terapeutą. Chodzi o to, żeby partnerzy czuli się ze sobą bezpiecznie i mogli wykorzystać ten czas kreatywnie, żeby ich związek mógł się rozwijać i wzrastać. 

Co można zyskać biorąc udział w takich warsztatach? 

Moją częstą obserwacją w pracy z parami jest wyłaniający się stereotyp, że psychologia, psychoterapia wciąż jest jakoś niedostępna i tak na końcu to terapeuta posiada ten klucz do rozwiązania problemów, to on wie lepiej niż ja-my. Tymczasem EFT uczy podejścia, że mądrość, rozwiązanie, zasoby znajdują się w Parze i to Ona jest najlepszym ekspertem. Jednocześnie to Partner może udzielić wsparcia i sprawić, że poczuję się pewnie i bezpiecznie. Natomiast rolą terapeuty jest pomóc odkrywać szlak do tego bezpieczeństwa i zaufania w związku. Każdy, kto uczestniczył kiedykolwiek w jakimś kursie wie, że kurs się kończy a potem pozostaje rozwijać i utrwalać zdobyte umiejętności. Oczywiście zawsze można wrócić na kurs lub udać się na inny poziom – ale skoro repetitio est mater studiorum, dotyczy także tego, jak uczymy się budować i rozwijać relacje. Celem warsztatu jest poszerzenie świadomości  o tym, że będąc w relacji potrzebujemy wzmacniać i rozwijać stale więź. Oprócz potrzeby więzi, w parach równie silnie istnieje potrzeba tożsamości, co czasami wymaga  ukierunkowania na określenie fundamentów, które w związku może potrzebują przeformułowania. Jestem pewna, że będzie to także okazja do  rozwijania intymności oraz emocjonalnej dostępności między partnerami. 

Z pewnością wartością dodaną jest poznanie innych par i nawiązanie znajomości (choć program warsztatu przewiduje głównie pracę z własnym partnerem/partnerką). Mam nadzieję, że przede wszystkim uczestnicy będą mieli szansę zatrzymać się i w przyjaznych warunkach pobyć ze sobą, przyjrzeć się  swoim potrzebom dotyczącym więzi oraz emocjom. 

Zapraszamy na dwudniowy Warsztat o bliskości dla Par (w nurcie EFT) prowadzony przez Katarzynę Bialik i Daniela Bialik, 19-20.02.2022r. W Ośrodku JA. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Jesteś u nas pierwszy raz?
Poznaj naszych specjalistów Jak pomagamy?


Potrzebujesz pomocy w wyborze specjalisty? Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Śródmieście

ul. Marszałkowska 18 lokal 12
00-590 Warszawa
(wejście na podwórze przy Marszałkowskiej 18, klatka 2, lokal 12)